Miłość na Syberii | Filmoterapia z Sensem 2

18 stycznia 2018 


FILMOTERAPIA Z SENSEM 2 - termin 7.02 g.20 KINOTEKA
Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji Filmoterapii z Sensem od października ruszamy z drugą edycją! W styczniu będziemy oglądać film MIŁOŚĆ NA SYBERII.

Miłość na Syberii (Siberian Love)
reż. Olga Delane, Niemcy 2016, 80 min.

Po 20 latach życia w Berlinie trzedziestoparoletnia reżyserka Olga Delane w poczuciu rozczarowania zachodnim stylem życia powraca z kamerą do swych rodzinnych stron we wschodniej Syberii. Jedzie tam w poszukiwaniu miłości i zaangażowania czyli tego, czego najbardziej brakowało jej w Niemczech, w których mieszkała od 16. roku życia. Decyduje się odwiedzić kuzynów: Olega i Saszę oraz ich rodziny w małej syberyjskiej wsi Onon-Borzia, tysiąc kilometrów na wschód od jeziora Bajkał.
Bogaty farmer Sasza nie tylko dominuje we wsi, lecz również w domu, nad żoną i trzema córkami. Z kolei Oleg i Ljuba wiodą pragmatyczny i spokojny żywot i choć nie wyobrażają sobie życia bez siebie to w ich relacji nie ma miejsca na romantyczne uczucie. Wszyscy dziwią się, dlaczego Olga jest niezamężna, bo zakładają, że kobieta bez mężczyzny nie może być spełniona. Film pokazuje jak na przestrzeni kilku pokoleń w tradycyjnej syberyjskiej społeczności zmieniało się podejście do miłości, relacje rodzinne i modele ról społecznych i jak wyglądają one dzisiaj.
Słuchamy szczerych, często intymnych, opowieści o roli i znaczeniu miłości. Obserwujemy narodziny, małżeństwa i pogrzeby, gdzie radość i smutek osiągają ekstremalne wymiary. Oglądamy, jak mężczyźni traktują kobiety w tradycyjnej syberyjskiej rodzinie, w jaki sposób kobiety sobie z nimi radzą i jak – w efekcie – nad nimi dominują. Wreszcie również widzimy, jak młode pokolenie jest zdezorientowane i rozdarte pomiędzy tradycją a marzeniem o samospełnieniu. Film zestawia tradycyjny punkt widzenia miłości z zachodnim modelem

Po filmie wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS, magazynu Sens oraz autorką projetu Filmoterapia.pl Martyną Harland będziemy rozmawiać o owoczesnym i tradycyjnym podejściu do miłości.

PROWADZĄCA:
Martyna Harland – autorka projektu www.filmoterapia.pl, psycholożka Uniwersytetu SWPS, dziennikarka m.in magazynu „Sens”

PROGRAM CAŁOROCZNY:
http://akademiadokumentalna.pl/cykle/filmoterapia-z-sensem-2/

O Filmoterapii z Sensem:
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy psychologów z Uniwersytetu SWPS i autorkę projektu Filmoterapia.pl.

Zdobądź Certyfikat Filmoterapii z Sensem 2
Krok 1. Po obejrzanym filmie z cyklu Filmoterapii z Sensem wypełnij narzędzia
Krok 2. Przyjdź na kolejny pokaz, pokaż wypełnione narzędzia i otrzymasz wtedy pieczątkę
krok 3. Certyfikat otrzymuje osoba, która zobaczyła 5 filmów z cyklu, wypełniła do każdego z nich narzędzia i zebrała pieczątki.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku Filmoterapia z Sensem!

Cena pojedynczego biletu: 20 zł
Czas: od października do maja, raz w miesiącu, środy godz. 20.00
Miejsce: Kinoteka Plac Defilad 1, Warszawa

Organziator: Docs Against Gravity, Akademia Dokumentalna
Partnerzy: Uniwersytet SWPS, SENS psychologia dla ciebie, Filmoterapia.pl, Radio TOK FM, Kinoteka PKiN

Komentarze





Poprzedni artykuł
Fajny film wczoraj słyszałem
Następny artykuł
Kochankowie ze snu





Czytaj więcej
Fajny film wczoraj słyszałem Tworzenie muzyki filmowej to praca w drużynie. Dowodzi w niej reżyser, ale to kompozytor musi przełożyć emocje bohaterów...