ak wspierać siebie oraz bliskich w kryzysie emocjonalnym/psychicznym? O tym już w ten wtorek porozmawiam razem z psychiatr(k)ami: Maja Herman Slawomir Murawiec i psychotraumatolożką Justyna Żukowska-Gołębiewska (koordynatorka koalicji na rzecz MŁODYCH GŁÓW przy UNAWEZA Foundation i oczywiście Martyna Harland
"ADAMANT" to wyjątkowe miejsce - pływająca barka która mieści w sobie ośrodek opieki dla dorosłych cierpiących na zaburzenia psychiczne. I która faktycznie istnieje! Od 2010 roku zacumowana na prawym brzegu Sekwany w Paryżu Kiedy ostatnio byłam w Wenecji pomyślałam, że w tramwajach wodnych, tak zwanych vaporetto, spokojnie można by prowadzić sesje terapeutyczne w trakcie których woda masowałaby nam mózg i emocje OCH! A jakby zrobić taką terapię na barce na Wiśle?
Ten film to także obraz pogarszającej się kondycji psychiatrii we Francji, bo to dokument jest, i nie muszę chyba wspominać, że w Polsce jest jeszcze gorzej?! Tutaj jest waniliowo. No to co możemy z tym zrobić? My, będący w kryzysie. I my, osoby partnerskie tych którzy są właśnie w trudnym momencie życia? Często idący w ratowanie albo odlatujący za daleko… jak w tym zadbać o siebie, żeby móc kontenerować i pomieszczać trudne emocje innych? No i najważniejsze, jak wesprzeć tu i teraz szczególnie tych najmłodszych?
Jaką rolę pełni w tym arteterapia? Filmoterapia? Artystyczne warsztaty czy wspólne wyjścia stają się dla tych ludzi nie tylko odskocznią od problemów, ale i szansą na odkrycie talentów - a w psychiatrii istnieje „teoria zmian wyzwoleniowych” która polega na tym że np. w schizofrenia ujawnia ukryte talenty bo wyzwala ze wstydu spół i sztywnych norm. No i pojawia się tu sam Wim_Wenders, a w jakim kontekście to zobaczycie.. pewne jest to że kino drogi jest mocno terapeutyczne!
A bohaterowie i bohaterki w tym filmie - UWAGA - lubią lekarzy, psychiatrów, psychoterapeutki. Lubią leki, bo dzięki nim funkcjonują lepiej. Lubią wspólne rozmowy. Dlatego właśnie ten film jest tak potrzebny, bo zrywa ze stereotypem opresyjnego szpitala psychiatrycznego, jako więzienia. A może kogoś otworzy, żeby poszukać wsparcia dla siebie, zanim jeszcze bateria życia zupełnie się rozładuje? Bo: „psychologowie, psychiatrzy wszyscy cię słuchają! ważne że przyszedłeś!”.
Do zobaczenia już 3.10 w ten wtorek g.19.30 Kinoteka PKiN , zapraszam Aurora Films