Filmoterapia z sensem - 4. edycja
Seks, relacje i kilka innych współczesnych problemów… Rusza 4. edycja cyklu Filmoterapia z SENS psychologia dla ciebie z filmem dokumentalnym Millennium Docs Against Gravity. Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w 4 miastach. Po tym ogromnym sukcesie ruszamy z trzecią edycją cyklu!
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami- w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPS i autorkę projektu filmoterapia.pl Martynę Harland.
Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje.
Filmoterapia z Sensem będzie odbywać się w:
Warszawa - Kinoteka
Poznań - Kino Muza
Kraków - Kino pod baranami
Płock – NoveKino Przedwiośnie
Wrocław - DCF
Gdynia - Gdyńskie Centrum Filmowe
Katowice - Swiatowid
Organizator: Uniwersytet SWPS, Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna
Partnerzy: Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet
FILMOTERAPIA Z SENSEM 2019
CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET
#Female Pleasure, reż. Barbara Miller/Szwajcaria, Niemcy/2018/97 min.
Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom. Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman, ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, by móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla sudańskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki. Doris Wagner opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.
Temat: Czego pragną kobiety? Kobiety decydują o sobie. Gdyby kobiety mogły decydować o sobie…
GDZIE JEST NASZ DOM?
Where We Belong, reż. Jacqueline Zünd/Szwajcaria/2018/78 min.
Czym jest rozwód widziany oczami dziecka? Rozwody są dziś coraz częstsze – rodzice łatwo się rozstają, a dzieci zostają same ze swoimi uczuciami. Film śledzi losy pięciorga dzieci z niepełnych rodzin, które opowiadają o tym, jak to jest dzielić dom miedzy dwojgiem rodziców. Mówią o swojej sytuacji z namysłem i samokrytycyzmem, zaskakując głębią szczerych przemyśleń i analiz. Film przeplata rozmowy z dziećmi z ujęciami ich życia codziennego, starając się uchwycić to, co niedopowiedziane. Z pozoru kruche dzieci są silniejsze niż nam się wydaje i same wiedzą lepiej, jak rozwiązać problemy, które wynikają z decyzji dorosłych.
Temat: Czy rodzice muszą być razem, żeby wychować szczęśliwe dziecko?
NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA
Buddy, reż. Heddy Honigmann/Holandia/2018/87 min.
Heddy Honigmann z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji. Skupia naszą uwagę na czworonogach dłużej niż zwykliśmy to robić sami. Właśnie takie uważne spojrzenie jesteśmy im winni. Kochają bezwarunkowo, natychmiast wybaczają, są najprawdziwszymi z przyjaciół, gotowymi zrobić wszystko, co sprawi nam przyjemność. Czyni to z psów – jak powiedział kiedyś Jonathan Carroll – mniejsze anioły. A przecież zwykliśmy mówić, że to „tylko” psy i traktować ich cechy jako śmieszne lub słodkie. Tymczasem prawdopodobnie żaden człowiek nie wstawałby na każde zawołanie w środku nocy, by tak jak kudłaty Kaiko przykryć swoją panią Ernę, cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne. Żaden z towarzyszy broni nie czuwałby tak wytrwale przy Trevorze, byłym weteranie wojennym, cierpiącym na syndrom stresu pourazowego, tak jak jego brązowy pudel Mister. I prawdopodobnie żadnemu z rówieśników kilkunastoletniego Zeba, chorującego na autyzm, nie wystarczyłoby cierpliwości na znoszenie jego wybuchów złości, tak jak ma ją pudlica Utah
Temat: Czy pies bardziej potrzebuje człowieka, czy człowiek psa? Ludzie i psy - kto więcej zyskuje na tej przyjaźni?
EWA NIE CHCE SPAĆ
Searching Eva, reż. Pia Hellenthal/Niemcy/2019/84 min.
Dwudziestoparoletnia Eva Collé to modelowa współczesna osobowość medialna, której życie przypomina wiecznie zmieniający się artystyczny projekt. Od kiedy skończyła 14 lat dzieli się swoim życiem w sieci. W obecności kamery czuje się bardzo swobodnie, także podczas seksu. Jako 17-latka opuściła swój dom we włoskim miasteczku i ruszyła do Berlina, gdzie mieszka do tej pory. Publikuje w sieci wpisy na temat niekonwencjonalnego życia, jakie prowadzi. Przybiera różne maski i ciągle odkrywa siebie na nowo. Jest poetką, włóczęgą, mieszkanką Berlina, feministką, modelką, kochającą dziewczyną, pracownica seksualną. Film opowiada o dorastającej dziewczynie, która nigdy nie stoi w miejscu i której życie przypomina wieczny spektakl. Jest jak osobisty pamiętnik, który nie stawia jednak widza w niewygodnej pozycji podglądacza - Eva nie ma przecież nic do ukrycia.
Temat: Wyzwolone z konwenansów seksualnych? Seksualność w dobie streamingu. Gdzie leżą granice intymności?
EKSPERYMENT NA TRATWIE
Flotten, reż. Marcus Lindeen/Szwecja, Dania, Niemcy, Stany Zjednoczone//97 min.
Las Palmas, 11 maja 1973 rok. Socjologiczny eksperyment. Sześć kobiet i pięciu mężczyzn wyrusza w podróż przez Atlantyk do Meksyku. Mają spędzić ze sobą trzy miesiące na pokładzie Acali – stalowej tratwy bez silnika o wielkości 12x7m. Dziesięciu ochotników zwerbowano w trakcie castingu. Wybrano mężczyzn i kobiety różnych narodowości, religii i środowisk społecznych. Przed wejściem na pokład statku wszyscy przeszli medyczne, fizyczne i psychologiczne testy. Autorem eksperymentu był meksykański antropolog Santiago Genovés, który filmował i dokumentował ich zachowanie i wydarzenia na pokładzie w najdrobniejszych szczegółach. Zainspirowany wojną wietnamską i ruchem pokojowym, chciał zbadać, czy ludzie są naturalnie agresywni i wojowniczy. Badania należało przeprowadzić w całkowitej izolacji: pośrodku oceanu. Genovés przypuszczał, że istnieje związek między agresją a seksem, dlatego świadomie wybrał najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Czterdzieści lat później spotykają się ponownie na replice tratwy Acali, aby spojrzeć na wspólną trzymiesięczną przygodę z przeszłości. Reżyser przywołuje również archiwalne nagrania Genovésa i fragmenty jego dziennika. W ten sposób opowiada kulisy tego „jednego z najdziwniejszych eksperymentów grupowych wszechczasów.
Temat: Agresja i seks. Seks jako wyraz agresji. Przez agresję do seksu
3100: Run and Become, reż. Sanjay Rawal/Stany Zjednoczone/2017/81 min.
Dlaczego ludzie biegają? Czy bieganie może być formą medytacji i prowadzić do głębokiej przemiany i oświecenia? Self-Transcendence 3100 Mile Race to najdłuższy certyfikowany bieg na świecie. Odbywa się latem w nowojorskiej dzielnicy Queens. Przez 52 dni, od 6 rano do północy, biegacze rywalizują na dystansie 3100 mil (prawie 5000 km), pokonując dwa maratony dziennie. Co ciekawe, zmagania odbywają się codziennie na tej samej trasie, w krótkiej pętli wokół parku i szkoły, a runda liczy zaledwie 833 metry. W sumie do pokonania jest 5 649 okrążeń.
Pomysłodawcą biegu był nieżyjący indyjski filozof, nauczyciel jogi i atleta Sri Chinmoy. W ciągu 20 lat do mety dobiegło zaledwie 144 uczestników. Nie tyle o fizyczne zmęczenie tu jednak chodzi, co o duchowość i ezoteryczną stronę biegania, które – tak jak w starożytności – może być doświadczeniem metafizycznym. W filmie poznajemy uczestników biegu: Ashprihanala Aalto z Finlandii, który po raz czternasty podejmuje próbę pokonania tej trasy (na co dzień jest dostawcą przesyłek), jak również startującą w zawodach po raz pierwszy austriacką wiolonczelistkę Shamitę Achenbach-Konig. Opowiadają o doświadczeniu biegania i roli, jaką pełni ono w ich życiu.
Aby zrozumieć na czym polega pradawna, duchowa moc tego sportu, twórcy filmu zestawili ich z biegaczami, którzy faktycznie ucieleśniają dziś starożytne, ezoteryczne podejście do biegania. Obserwujemy polujących w biegu Buszmenów z Botswany próbujących ocalić tradycyjny sposób polowania na przekór wprowadzonemu przez władzę zakazowi. Poznajemy Shauna Martina, Indianina z plemienia Navajo, który kultywuje duchową tradycję biegania, a także japońskiego mnicha Gyoman-sana, odbywającego 1000-dniowy bieg, w trakcie którego musi pokonać 56 mil dziennie. Jeśli tego nie zrobi, musi popełnić samobójstwo.
W każdym przypadku bieganie wymaga uruchomienia w sobie duchowej energii i sięgnięcia do metafizycznych pokładów. Film został zainspirowany kultową książką „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla.
Hi, A.I., reż. Isa Willinger/Niemcy/2019/88 min.
Za 20 lat roboty będą równie powszechne jak dzisiejsze smartfony. Już teraz humanoidalne roboty coraz częściej wkraczają w nasze codzienne i prywatne życie, a naukowcy są przekonani, że za kilka lat staną się jego integralną częścią. I powoli zmienią naszą perspektywę oraz rolę, jaką odgrywamy w świecie. Jednak humanoidalne roboty to coś więcej niż kolejny wymyślony przez człowieka elektroniczny gadżet. Cechuje je uderzające podobieństwo do żywych istot, zarówno w zachowaniu jak i wyglądzie, co sprawia, że są nie tyle rzeczami, co nowymi istotami na Ziemi. Film pokazuje ich aktualny charakter i rolę, jaką obecnie pełnią.
Poznajemy roboty, które współpracują dziś z ludźmi w różnych przestrzeniach i środowiskach oraz ich potencjalne możliwości. Czy rzeczywiście dzięki osiągnięciom technicznym przyszłość człowieka stanie się lepsza? Co zyskujemy dzięki tej nowej technologii? A co tak naprawdę tracimy?
Temat: Czy roboty będziemy mogli pokochać roboty?
TERMINY:
październik | listopad | grudzień | styczeń | luty | marzec | kwiecień | |
Warszawa - Kinoteka | 30.10 Cała przyjemność po stronie kobiet | Gdzie jest nasz dom? 27.11 | Najlepszy przyjaciel człowieka (grudzień) 11.12 | Ewa nie chce spać (styczeń) 29.01 | Eksperyment na tratwie (luty) 26.02 | 3100: Biegnij i medytuj (marzec) 25.03 | Mój przyjaciel robot (kwiecień) 29.04 |
Płock - Przedwiośnie | 18.10 Cała przyejmność po stronie kobiet | 15.11 Gdzie jest nasz dom? | 13.12 Najlepszy przyjaciel człowieka | 17.01Ewa nie chce spać | 21.02 Szwedzka Teoria Miłości | 27.03 3100: biegnij i medytuj | 17.04Nadejdą lepsze czasy” |
Poznań - Muza | nie ma pokazu | „ANDERS, JA I JEGO 23 INNE KOBIETY” 20.11 | „NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA” 12.12 | „EKSPERYMENT NA TRATWIE” 23.01 | „CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET” 27.02 | Rosyjska szkoła uwodzenia 26.03 | „GDZIE JEST NASZ DOM?” 16.04 |
Kraków - Barany (podają datę z miesiąca na miesiąc | 29.10 Biegaj i Medytuj | Ewa nie chce spać 26.11 | Najlepszy przyjaciel człowieka 17.12 | Antropocen | Eksperyment na tratwie | Człowiek Delfin | SCENA ZBRODNI |
Gdynia - GCF | nie ma pokazu | nie ma pokazu | Cała przyjemność po stronie kobiet 30.12 | Ewa nie chce spać 20.01 | Gdzie jest nasz dom? 17.02 | Eksperyment na tratwie 16.03 | Kraina miodu 27.04 |
Wrocław - DCF | nie ma pokazu | 12.11 Cała przyjemność po stronie kobiet | 10.12 W tenisie love znaczy zero |
14.01 Dzieciństwo | 11.02 Ludowa republika pożądania |
10.03 Anders, ja i jego 23 inne kobiety |
14.04 Nie opuszczaj mnie |
Katowice - Swiatowid (podają datę z miesiąca na miesiąc) | 30.10 Singielki | 20.11 Dzieciństwo | nie ma pokazu | 16.1 Cała przyjemność po stronie kobiet | Nie opuszczaj mnie | Ludowa Republika pożądania | Amazona |
21dukes casino: where champions play! Elevate your gaming and bag those jackpots. Don't miss out!
Richcasino: gambling luxury at your fingertips. Spin in style and revel in riches. Come, Aussie online gamblers, indulge!