Filmoterapia w marcu: THRU You Princess

7 marca 2017 


Zapraszamy 15.03 g.20 do Kinoteki na Filmoterapię z Sensem: pokaz filmu „THRU You Princess (Presenting Princess Shaw)” a po filmie porozmawiamy o pasji i przekraczaniu siebie.

14. Millennium Docs Against Garvity Film Festival rusza już od 12 do 21 maja w KINOTECE, LUNIE, ILUZJONIE! Oderwij się i zobacz najlepsze światowe filmy dokumentalne.

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak wsoczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPS i autorkę projektu Filmoterapia.pl Martynę Harland.

Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie
Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. Osoby, które wypełnią narzędzia oraz będą uczestniczyć w co najmniej pięciu spotkaniach, otrzymają certyfikat odbycia kursu filmoterapii. O Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

FILM:
„THRU You Princess (Presenting Princess Shaw)”
reż. Ido Haar, Izrael, 2015, Czas trwania: 80 min

Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Kutiman, a właściwie Ophir Kutiel, zyskał popularność w 2009 roku dzięki projektowi muzycznemu „Thru You”, w którym miksował i samplował dźwięki pochodzące z fragmentów nagrań muzycznych nieznanych mu wykonawców znalezionych przez niego na YouTube’ie W ten sposób stworzył audiowizualne symfonie w stylu mashup i blend, oparte na umiejętnym łączeniu ze sobą wielu utworów muzycznych. Pewnego dnia Kutiman natknął się w internecie na 38-letnią Samanthę Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw umieszczała na YouTube’ie nagrane przez siebie a cappella piosenki. Były one szczerym pamiętnikiem mieszkającej na przedmieściach Nowego Orleanu ubogiej czarnoskórej kobiety, która w dzień zarabiała na życie jako opiekunka starszych osób, a w nocy śpiewała o swoich życiowych przeżyciach w niezwykle poruszający sposób. Kutiman postanowił zmiksować jej piosenki z utworami instrumentalnymi przypadkowo znalezionych w sieci muzyków. W ten sposób powstał utwór „Give It Up”, który opublikował w internecie w 2014 roku i który niemal od razu stał się hitem. Film pokazuje kulisy powstania tej piosenki i nawiązania współpracy między dwojgiem różnych artystów, których w życiu dzieli niemal wszystko, ale łączy jedno – miłość do muzyki. Obserwujemy próby zaistnienia młodej piosenkarki na scenie muzycznej w jej rodzinnym mieście, a także życie i pracę Kutimana w kibucu. Przyglądamy się, jak Samantha nagrywa piosenki i wrzuca je do sieci, nie wiedząc, że na drugim końcu Ziemi jest ktoś, kto w nią wierzy i chce pomóc w pokazaniu światu jej talentu. Słuchamy jak Kutiman komentuje nagrania Samanthy i zwraca uwagę na powiązanie utworów z jej biografią. Widzimy również szczerą radość i olbrzymie zadziwienie ich autorki, gdy po raz pierwszy słyszy wyprodukowaną przez Kutimana nową wersję jej kompozycji, którą na YouTube’ie w krótkim czasie obejrzały setki tysięcy użytkowników. Ten film dokumentuje jednak nie tylko relacje przyszłej gwiazdy i jej cichego wielbiciela w dobie kultury remiksu, lecz również problem samotności, anonimowości w czasach wszechobecnego internetu, gdzie każdy marzy o sławie generowanej liczbą odsłon w sieci. losu, a ich siła i miłość dają nadzieję na lepsze jutro.

SPOTKANIE: „Pasja i flow, czyli przekraczanie własnych granic”
Węgierski badacz Mihalyi Csikszentmihalyi chciał odkryć, co sprawia że w powojennym Rzymie, nawet w trudnych warunkach, niektórzy ludzie potrafią wznieść się na wyżyny swoich możliwości i rozwijać pasje. Czym jest flow i pasja w życiu? Czym różni się od przyjemności i czy wszyscy mogą jej doświadczać? Co nam daje? Czy pasja jest potrzebna do szczęścia?
Dlaczego pasja buduje i czy może mieć też siłę niszczącą – kiedy?
Jaka jest rola emocji pozytywnych, dlaczego są ważne i jak je w sobie pielęgnować? Skąd w nas dobro i jak być na nie uważnym?
W jaki sposób muzyka, może wpływać na nasze emocje, uwalniać je lub pomagać nam w najtrudniejszych przeżyciach?
Jak wygląda problem samotności i anonimowości w czasach wszechobecnego internetu, gdzie każdy marzy o sławie?

GOŚCIE:
prof. Mirosław Filiciak – medioznawca. Dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS, nowoczesnego kierunku poświęconego projektowaniu innowacji. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną.
mgr Jolanta Hojda – certyfikowana psychoterapeutka psychoterapii integracyjnej, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej.

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

Bartosz Szymczyk – psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmianhttp://ogrodyzmian.pl/

Kuba Mikurda – psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič”. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

Prowadząca cykl Martyna Harland – autorka projektu www.filmoterapia.pl, psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu „Sens” oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

ORAGANIZATORZY I PARTNERZY:
Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Magazyn SENS, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl, Kinoteka, TOK FM

Bilety dostępne są na stronie Kinoteki.

Komentarze

komentarzy

Zobacz także
Czytaj więcej
Konferencja "Zastosowanie filmów w edukacji i profilaktyce" Bardzo ciekawe spotkanie filmowo psychologiczne w Katowicach już 26-27 kwietnia. Filmoterapia na pewno się wybiera, żeby...