Filmoterapia w marcu: THRU You Princess

7 marca 2017 


Zapraszamy 15.03 g.20 do Kinoteki na Filmoterapię z Sensem: pokaz filmu "THRU You Princess (Presenting Princess Shaw)” a po filmie porozmawiamy o pasji i przekraczaniu siebie.

14. Millennium Docs Against Garvity Film Festival rusza już od 12 do 21 maja w KINOTECE, LUNIE, ILUZJONIE! Oderwij się i zobacz najlepsze światowe filmy dokumentalne.

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak wsoczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPS i autorkę projektu Filmoterapia.pl Martynę Harland.

Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie
Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. Osoby, które wypełnią narzędzia oraz będą uczestniczyć w co najmniej pięciu spotkaniach, otrzymają certyfikat odbycia kursu filmoterapii. O Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

FILM:
„THRU You Princess (Presenting Princess Shaw)”
reż. Ido Haar, Izrael, 2015, Czas trwania: 80 min

Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Kutiman, a właściwie Ophir Kutiel, zyskał popularność w 2009 roku dzięki projektowi muzycznemu „Thru You”, w którym miksował i samplował dźwięki pochodzące z fragmentów nagrań muzycznych nieznanych mu wykonawców znalezionych przez niego na YouTube’ie W ten sposób stworzył audiowizualne symfonie w stylu mashup i blend, oparte na umiejętnym łączeniu ze sobą wielu utworów muzycznych. Pewnego dnia Kutiman natknął się w internecie na 38-letnią Samanthę Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw umieszczała na YouTube’ie nagrane przez siebie a cappella piosenki. Były one szczerym pamiętnikiem mieszkającej na przedmieściach Nowego Orleanu ubogiej czarnoskórej kobiety, która w dzień zarabiała na życie jako opiekunka starszych osób, a w nocy śpiewała o swoich życiowych przeżyciach w niezwykle poruszający sposób. Kutiman postanowił zmiksować jej piosenki z utworami instrumentalnymi przypadkowo znalezionych w sieci muzyków. W ten sposób powstał utwór „Give It Up”, który opublikował w internecie w 2014 roku i który niemal od razu stał się hitem. Film pokazuje kulisy powstania tej piosenki i nawiązania współpracy między dwojgiem różnych artystów, których w życiu dzieli niemal wszystko, ale łączy jedno – miłość do muzyki. Obserwujemy próby zaistnienia młodej piosenkarki na scenie muzycznej w jej rodzinnym mieście, a także życie i pracę Kutimana w kibucu. Przyglądamy się, jak Samantha nagrywa piosenki i wrzuca je do sieci, nie wiedząc, że na drugim końcu Ziemi jest ktoś, kto w nią wierzy i chce pomóc w pokazaniu światu jej talentu. Słuchamy jak Kutiman komentuje nagrania Samanthy i zwraca uwagę na powiązanie utworów z jej biografią. Widzimy również szczerą radość i olbrzymie zadziwienie ich autorki, gdy po raz pierwszy słyszy wyprodukowaną przez Kutimana nową wersję jej kompozycji, którą na YouTube’ie w krótkim czasie obejrzały setki tysięcy użytkowników. Ten film dokumentuje jednak nie tylko relacje przyszłej gwiazdy i jej cichego wielbiciela w dobie kultury remiksu, lecz również problem samotności, anonimowości w czasach wszechobecnego internetu, gdzie każdy marzy o sławie generowanej liczbą odsłon w sieci. losu, a ich siła i miłość dają nadzieję na lepsze jutro.

SPOTKANIE: "Pasja i flow, czyli przekraczanie własnych granic"
Węgierski badacz Mihalyi Csikszentmihalyi chciał odkryć, co sprawia że w powojennym Rzymie, nawet w trudnych warunkach, niektórzy ludzie potrafią wznieść się na wyżyny swoich możliwości i rozwijać pasje. Czym jest flow i pasja w życiu? Czym różni się od przyjemności i czy wszyscy mogą jej doświadczać? Co nam daje? Czy pasja jest potrzebna do szczęścia?
Dlaczego pasja buduje i czy może mieć też siłę niszczącą - kiedy?
Jaka jest rola emocji pozytywnych, dlaczego są ważne i jak je w sobie pielęgnować? Skąd w nas dobro i jak być na nie uważnym?
W jaki sposób muzyka, może wpływać na nasze emocje, uwalniać je lub pomagać nam w najtrudniejszych przeżyciach?
Jak wygląda problem samotności i anonimowości w czasach wszechobecnego internetu, gdzie każdy marzy o sławie?

GOŚCIE:
prof. Mirosław Filiciak - medioznawca. Dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS, nowoczesnego kierunku poświęconego projektowaniu innowacji. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną.
mgr Jolanta Hojda - certyfikowana psychoterapeutka psychoterapii integracyjnej, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej.

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmianhttp://ogrodyzmian.pl/

Kuba Mikurda - psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič". Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

Prowadząca cykl Martyna Harland - autorka projektu www.filmoterapia.pl, psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu "Sens" oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

ORAGANIZATORZY I PARTNERZY:
Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Magazyn SENS, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl, Kinoteka, TOK FM

Bilety dostępne są na stronie Kinoteki.

Komentarze








Zobacz także




Czytaj więcej
Konferencja "Zastosowanie filmów w edukacji i profilaktyce" Bardzo ciekawe spotkanie filmowo psychologiczne w Katowicach już 26-27 kwietnia. Filmoterapia na pewno się wybiera, żeby...