Filmoterapia na „Co Jest Grane 24 Festival”

9 czerwca 2016 


Co Jest Grane 24 Festival to nie tylko koncerty, mamy też specjalny program filmowy. W sobotnie popołudnie w Królikarni będzie można wziąć udział w dwóch debatach poświęconych twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, połączonych z pokazami jego filmów: „Krótkim filmem o miłości” i „Bez końca”. Wieczorem zaś pokażemy dokument nominowanego do Oscara Bartosza Konopki „Droga do mistrzostwa”, a po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

18 czerwca w godzinach 13:00 – 18:00 Królikarnia, ul. Puławska 113a, Warszawa

„Dekalog” popkulturowo

Z okazji obchodzonego właśnie Roku Kieślowskiego Telewizja Kino Polska przypomina najważniejsze filmy reżysera i zaprasza na festiwalowe debaty specjalne. W pierwszej, o godz. 13, pod tytułem „ » Dekalog «popkulturowo. Przed » Rodziną Soprano” był » Dekalog «” wezmą udział m.in. Jerzy Stuhr, Irena Strzałkowska, Dariusz Jabłoński i Magdalena Juszczyk. O tym, jak niezwykły w tamtych czasach był to projekt, niech świadczą liczby: w 21 miesięcy powstało 10 godzinnych filmów telewizyjnych i dwa kinowe.

Druga debata, o godz. 15.30, będzie poświęcona metafizyce, a gośćmi będą m.in. ks. Andrzej Luter, Joanna Kos-Krauze i Martyna Harland.

– Chcemy przenieść Kieślowskiego do obiegu kultury popularnej. Dlatego o „Dekalogu” porozmawiamy nie w kontekście wiary, tylko seriali i formy telewizyjnej. A przy okazji niedocenionego przez krytyków „Bez końca” odejdziemy od perspektywy filmoznawczej, by skupić się na metafizyce. Zastanowimy się, czy dziś polskie kino potrafi wkroczyć w tę sferę – powiedzieli pomysłodawcy debat Kamil Gryko i Joanna Rożen–Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska, w rozmowie z „Co Jest Grane 24”.

Obydwa spotkania będą rejestrowane.

13:00
Przed „Rodziną Soprano” był „Dekalog” – rozmowa o tym, jak pewien wybitny reżyser filmowy, scenarzysta-adwokat i dziewięciu czołowych operatorów zrobili genialny serial na długo przed „złotą erą TV”.

Goście:
– Jerzy Stuhr – aktor, reżyser
– Irena Strzałkowska – wiceszefowa SF TOR
– Dariusz Jabłoński – reżyser i producent, m.in. II reżyser cyklu „Dekalog”
– Magdalena Juszczyk – dziennikarka prowadząca „Program obowiązkowy” w Kino Polska
– Paulina Grabska – naczelna Stopklatki.pl, filmo- i serialoznawczyni

14:00
projekcja „Krótkiego filmu o miłości”

15:30
Czy to już The End? – rozmowa o duchowości z religią i bez, o pocieszycielskiej roli opowiadania historii, o – mówiąc półżartem – „życiu po życiu”.

Goście:
– ks. Andrzej Luter – publicysta „Tygodnika Powszechnego”
– Martyna Harland – dziennikarka i psycholożka, autorka serwisu Filmoterapia.pl
– Joanna Kos-Krauze – reżyserka i scenarzystka

16:30
projekcja „Bez końca”.

Wydarzenie na Facebooku

Bilety w przedsprzedaży w cenie 29 zł można kupić na stronie https://bilety.cojestgrane24.pl/cjg, ebilet.pl i w salonach sieci Empik. W dniu imprezy bilety w cenie 39 zł. Dzieci do 12. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia na festiwal wchodzą za darmo.

Źródło:http://m.warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,106541,20241610,o-kieslowskim-na-co-jest-grane-24-festivalu.html

 

Komentarze
Zobacz także

Wysiąść z pociągu
Wysiąść z pociągu
17 kwietnia 2020 
Tak jest lepiej
Tak jest lepiej
17 kwietnia 2020 
One mają głos
One mają głos
13 lutego 2020 Czytaj więcej
Filmoterapia na Festiwalu Uniwersytetu SWPS Festiwal SWPS #przedsesją – tak brzmi hasło tegorocznej, czwartej już edycji Festiwalu Uniwersytetu SWPS. Moment ten,...