Filmoterapia na „Co Jest Grane 24 Festival”

9 czerwca 2016 


Co Jest Grane 24 Festival to nie tylko koncerty, mamy też specjalny program filmowy. W sobotnie popołudnie w Królikarni będzie można wziąć udział w dwóch debatach poświęconych twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, połączonych z pokazami jego filmów: „Krótkim filmem o miłości” i „Bez końca”. Wieczorem zaś pokażemy dokument nominowanego do Oscara Bartosza Konopki „Droga do mistrzostwa”, a po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

18 czerwca w godzinach 13:00 – 18:00 Królikarnia, ul. Puławska 113a, Warszawa

„Dekalog” popkulturowo

Z okazji obchodzonego właśnie Roku Kieślowskiego Telewizja Kino Polska przypomina najważniejsze filmy reżysera i zaprasza na festiwalowe debaty specjalne. W pierwszej, o godz. 13, pod tytułem „ » Dekalog «popkulturowo. Przed » Rodziną Soprano” był » Dekalog «” wezmą udział m.in. Jerzy Stuhr, Irena Strzałkowska, Dariusz Jabłoński i Magdalena Juszczyk. O tym, jak niezwykły w tamtych czasach był to projekt, niech świadczą liczby: w 21 miesięcy powstało 10 godzinnych filmów telewizyjnych i dwa kinowe.

Druga debata, o godz. 15.30, będzie poświęcona metafizyce, a gośćmi będą m.in. ks. Andrzej Luter, Joanna Kos-Krauze i Martyna Harland.

– Chcemy przenieść Kieślowskiego do obiegu kultury popularnej. Dlatego o „Dekalogu” porozmawiamy nie w kontekście wiary, tylko seriali i formy telewizyjnej. A przy okazji niedocenionego przez krytyków „Bez końca” odejdziemy od perspektywy filmoznawczej, by skupić się na metafizyce. Zastanowimy się, czy dziś polskie kino potrafi wkroczyć w tę sferę – powiedzieli pomysłodawcy debat Kamil Gryko i Joanna Rożen–Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska, w rozmowie z „Co Jest Grane 24”.

Obydwa spotkania będą rejestrowane.

13:00
Przed „Rodziną Soprano” był „Dekalog” – rozmowa o tym, jak pewien wybitny reżyser filmowy, scenarzysta-adwokat i dziewięciu czołowych operatorów zrobili genialny serial na długo przed „złotą erą TV”.

Goście:
– Jerzy Stuhr – aktor, reżyser
– Irena Strzałkowska – wiceszefowa SF TOR
– Dariusz Jabłoński – reżyser i producent, m.in. II reżyser cyklu „Dekalog”
– Magdalena Juszczyk – dziennikarka prowadząca „Program obowiązkowy” w Kino Polska
– Paulina Grabska – naczelna Stopklatki.pl, filmo- i serialoznawczyni

14:00
projekcja „Krótkiego filmu o miłości”

15:30
Czy to już The End? – rozmowa o duchowości z religią i bez, o pocieszycielskiej roli opowiadania historii, o – mówiąc półżartem – „życiu po życiu”.

Goście:
– ks. Andrzej Luter – publicysta „Tygodnika Powszechnego”
– Martyna Harland – dziennikarka i psycholożka, autorka serwisu Filmoterapia.pl
– Joanna Kos-Krauze – reżyserka i scenarzystka

16:30
projekcja „Bez końca”.

Wydarzenie na Facebooku

Bilety w przedsprzedaży w cenie 29 zł można kupić na stronie https://bilety.cojestgrane24.pl/cjg, ebilet.pl i w salonach sieci Empik. W dniu imprezy bilety w cenie 39 zł. Dzieci do 12. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia na festiwal wchodzą za darmo.

Źródło:http://m.warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,106541,20241610,o-kieslowskim-na-co-jest-grane-24-festivalu.html

 

Komentarze
Zobacz także
Czytaj więcej
Filmoterapia na Festiwalu Uniwersytetu SWPS Festiwal SWPS #przedsesją – tak brzmi hasło tegorocznej, czwartej już edycji Festiwalu Uniwersytetu SWPS. Moment ten,...