Zbliża się 14 edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Festiwal odbywać się będzie równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć ponad 140 filmów dokumentalnych i wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie Filmoterapia z sensem – widzowie obejrzą film "Co druga para" w reżyserii Mii Halme, a po projekcji zaplanowamo dyskusję o rozstaniach par. O festiwalu w audycji Trendy Kultury mówiły Dominika Baranowska i Martyna Harland. Jakie filmy psychologiczne warto obejrzeć na festiwalu?
Po raz pierwszy na tak dużą skalę podczas festiwalu filmowego odbędą się sesje virtual reality. – Okazuje się, że kino dokumentalne doskonale sprawdza się w VR, bo pozwala przeżyć coś prawdziwego, czujemy, że jesteśmy zanurzeni w rzeczywistość.
Jednym z wydarzeń towarzyszących Millenium Docs będzie również Filmoterapia z sensem. Martyna Harland tłumaczyła, że dzięki filmom możemy dowiadywać się więcej o sobie. – Chodzi o to, że najważniejszy jest widz i jego emocje. Oglądając filmy, projektujemy siebie, własną wiedzę, emocje na ekran kina i dużo łatwiej nam rozmawiać o bohaterze niż o nas samych – zaznaczyła. Dodała, że w filmoterapii nie jest ważna wartość estetyczna filmu, ale "żeby coś w nas robił".
14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie.
Dominika Baranowska podkreślała, że goście to mocny punkt Millenium Docs. Organizatorzy spodziewają się ponad 80 niezwykłych osób, głównie reżyserów. – Przyjedzie Bernard-Henri Lévy, ze swoim filmem "Peszmergowie walczący z ISIS". To dokumentacja półrocznej podroży, gdy jeździ z kurdyjskimi bojownikami, pokazuje ich heroiczną walkę – mówiła. Gościem festiwalu będzie również Siergiej Łoźnica, z filmem "Austerlitz". Obraz dokumentuje zjawisko "yolocaustu". Po projekcji zaplanowano debatę o pamięci zbiorowej.
Podczas 14. edycji w repertuarze nie zabraknie także uhonorowanego wieloma nagrodami filmu "Ostatni w Aleppo" Ferasa Fayyada. – To film o wolontariuszach Białych Hełmów. Porażający, po którym człowiek poddaje w wątpliwość coś takiego, jak człowieczeństwo – zaznaczyła Baranowska.
AUDYCJA DO POSŁUCHANIA ONLINE http://www.polskieradio.pl/130/5550/Artykul/1763623,Filmoterapia-i-festiwal-Docs-Against-Gravity
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.
Polskie Radio 24/ip
Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 10.05.2017
Godzina emisji: 22:13