Czerwcowa Strefa Psyche w warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS będzie poświęcona problematyce szczęścia, które, jak się okazuje, może być na wyciągnięcie ręki. 8 czerwca 2015 r. zapraszamy na wykład mgr Marii Rotkiel, podczas którego porozmawiamy o szczęściu w związku. 16 czerwca 2015 r. dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska opowie o tym, jak budować szczęście, a na koniec – 17 czerwca 2015 r. zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach pt. „Jak wykorzystać kino do budowania szczęścia?″, które poprowadzi mgr Martyna Harland.
„Jak wykorzystać kino do budowania szczęścia?″
Celem warsztatu jest ukazanie rozwojowego i psychoedukacyjnego potencjału kina, który możemy wykorzystać do budowania szczęścia i satysfakcji z życia. Jak możemy sami wykorzystać narzędzia filmoterapeutyczne w zaciszu domowym i wpłynąć na lepsze rozumienie siebie oraz swoich emocji (co zwiększa naszą samoświadomość i radość z życia)?. Przy użyciu narzędzi badawczych uczestnicy dokonają oceny poznawczej i emocjonalnej dzieł filmowych, będą mieli także szansę pomiaru Inteligencji Emocjonalnej.
Film pozwala nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również na zaakceptowanie ich w bezpiecznych warunkach. Jest to szczególnie wartościowe w przypadku nieprzyjemnych i negatywnych emocji, których na co dzień unikamy. Gdy oglądamy film, identyfikujemy się z bohaterem, zwłaszcza jeśli jest podobny do nas pod względem wieku, płci czy problemu, z jakim się zmaga. Następnie doświadczamy tzw. katharsis – docieramy do głęboko ukrytych emocji. W końcowej fazie następuje wgląd – zastanawiamy się nad tym, czego doświadczyliśmy i przekładamy rzeczywistość filmową na swoje życie. W filmie spotykamy się zresztą nie tylko z bohaterem filmowym, ale właściwie sami ze sobą i swoimi emocjami. To, że nie analizujemy bezpośrednio swojej osoby, tylko sytuację bohatera filmowego, jest dla nas bezpieczne. Dzięki temu film rozbraja na chwilę wszystkie nasze mechanizmy obronne. Dlatego osoby, które na co dzień nie płaczą, w kinie doświadczają oczyszczającej roli łez. Do szczęście potrzebne są nam zarówno emocje pozytywne jak i negatywne.
Więcej informacji:
http://www.swps.pl/strefa-psyche/aktualnosci/1010-strefa-psyche-warszawa/12819-architektura-szczescia