Filmoterapia w kwietniu: W piwnicy

4 kwietnia 2017 


Zapraszamy na Filmoterapię z Sensem: spotkanie oraz pokaz filmu „W piwnicy” ….Piwnice Seidla są metaforą miłości, która jest równoznaczna z posiadaniem?

12 kwietnia g.20, Kinoteka PKiN (bilety dostępne na stronie Kinoteki)

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPS i autorkę projektu Filmoterapia.pl Martynę Harland.

Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie
Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. Osoby, które wypełnią narzędzia oraz będą uczestniczyć w co najmniej pięciu spotkaniach, otrzymają certyfikat odbycia kursu filmoterapii. O Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

O FILMIE:
„W piwnicy”, In the Basement, Reżyseria: Ulrich Seidl, Austria, 2014, Czas trwania: 85 min.
Piwnica to miejsce owiane tajemnicą. Jest lustrem duszy, odbijającym prawdziwe potrzeby, pasje lub obsesje. To, co bohaterowie Seidla robią w swoich piwnicach, mówi o nich znacznie więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jedni traktują ją jako miejsce do ćwiczeń głosu operowego, inni jako galerię nazistowskich pamiątek, przestrzeń do realizacji seksualnych fantazji czy schronienie dla hodowanego w ukryciu węża. Piwnica to w naszej podświadomości miejsce ciemności i strachu, swoiste siedlisko ludzkiej otchłani. Doskonale odzwierciedla zakamarki duszy jej właścicieli.

ROZMOWA PO FILMIE: Popęd i mrok
W tych filmach wszelkie uczucia wyższe są odwracalne. To kamuflaż dla instynktu przemocy. Całe człowieczeństwo jest podejrzane – „podpiwniczone”. W tym sensie jego quasi-dokument zatytułowany „W piwnicy” stanowi wymowną metaforę tego, co autor chce nam powiedzieć o świecie, o człowieku, o Austrii.
Kino austriackie wyciąga to, co mamy w naszej piwnicy? Co ja mam w swojej piwnicy? Po co nam takie kino, które uwiera? Co nam daje ten świat? A co demaskuje? Jakie emocje wywołuje tego rodzaju kino? Zlodowacenie emocjonalne, które zdaniem reżysera dotknęło w ostatnich dekadach mieszkańców Austrii. Przemoc i agresja, wcale nie są domeną ludzi z marginesu. „W Piwnicy” kontra inne filmy np. „Funny Games”, „Raj. Miłość” Schodzimy jeszcze niżej – w piekiełko sadomasochizmu. Piwnice Seidla są metaforą miłości, która jest równoznaczna z posiadaniem?
Czy ten film o coś walczy?Co na to Slavoj Žižek?

GOŚCIE:
mgr Izabela Jąderek – psycholożka, seksuolożka, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS
dr Karol Jachymek – kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:
Bartosz Szymczyk – psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmianhttp://ogrodyzmian.pl/
Kuba Mikurda – psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič”. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.
Prowadząca cykl Martyna Harland – autorka projektu www.filmoterapia.pl, psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu „Sens” oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

ORAGANIZATORZY I PARTNERZY:
Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Magazyn SENS, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl, Kinoteka, TOK FM

Komentarze

komentarzy

Zobacz także
Czytaj więcej
Wiedza to odwaga Reżyserka Marie Noëlle przyznaje, że obawiała się odbioru swojego filmu w Polsce, bo Maria Skłodowska-Curie jest tu niemalże...