Polskie Radio 24: Filmoterapia i virtual reality. Festiwal Docs Against Gravity

11 maja 2017 


Zbliża się 14 edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Festiwal odbywać się będzie równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć ponad 140 filmów dokumentalnych i wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie Filmoterapia z sensem – widzowie obejrzą film „Co druga para” w reżyserii Mii Halme, a po projekcji zaplanowamo dyskusję o rozstaniach par. O festiwalu w audycji Trendy Kultury mówiły Dominika Baranowska i Martyna Harland. Jakie filmy psychologiczne warto obejrzeć na festiwalu?


Po raz pierwszy na tak dużą skalę podczas festiwalu filmowego odbędą się sesje virtual reality. – Okazuje się, że kino dokumentalne doskonale sprawdza się w VR, bo pozwala przeżyć coś prawdziwego, czujemy, że jesteśmy zanurzeni w rzeczywistość.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Millenium Docs będzie również Filmoterapia z sensem. Martyna Harland tłumaczyła, że dzięki filmom możemy dowiadywać się więcej o sobie. – Chodzi o to, że najważniejszy jest widz i jego emocje. Oglądając filmy, projektujemy siebie, własną wiedzę, emocje na ekran kina i dużo łatwiej nam rozmawiać o bohaterze niż o nas samych – zaznaczyła. Dodała, że w filmoterapii nie jest ważna wartość estetyczna filmu, ale „żeby coś w nas robił”.
14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie.

Dominika Baranowska podkreślała, że goście to mocny punkt Millenium Docs. Organizatorzy spodziewają się ponad 80 niezwykłych osób, głównie reżyserów. – Przyjedzie Bernard-Henri Lévy, ze swoim filmem „Peszmergowie walczący z ISIS”. To dokumentacja półrocznej podroży, gdy jeździ z kurdyjskimi bojownikami, pokazuje ich heroiczną walkę – mówiła. Gościem festiwalu będzie również Siergiej Łoźnica, z filmem „Austerlitz”. Obraz dokumentuje zjawisko „yolocaustu”. Po projekcji zaplanowano debatę o pamięci zbiorowej.
Podczas 14. edycji w repertuarze nie zabraknie także uhonorowanego wieloma nagrodami filmu „Ostatni w Aleppo” Ferasa Fayyada. – To film o wolontariuszach Białych Hełmów. Porażający, po którym człowiek poddaje w wątpliwość coś takiego, jak człowieczeństwo – zaznaczyła Baranowska.

AUDYCJA DO POSŁUCHANIA ONLINE http://www.polskieradio.pl/130/5550/Artykul/1763623,Filmoterapia-i-festiwal-Docs-Against-Gravity 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/ip

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 – wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 10.05.2017

Godzina emisji: 22:13

Komentarze

komentarzy

Zobacz także

One mają głos
One mają głos
13 lutego 2020 
Na emigracji wewnętrznej
Na emigracji wewnętrznej
16 stycznia 2020 
Nieobecni rodzice
Nieobecni rodzice
24 grudnia 2019 Czytaj więcej
"Co druga para", czyli filmoterapia w maju Z okazji 14. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity zapraszamy na specjlany pokaz FILMOTERAPII Z SENSEM, będziemy...